Co wiedzieć o zakrzepicy głębokiej żyły

zakrzepicy żył głębokich występuje, gdy tworzą się zakrzepy, zwykle w głębokiej żyle w nodze. Oprócz żył nóg stan może wpływać na żyły w miednicy.

Zakrzepica żył głębokich (DVT) i zatorowość płucna (PE) to dwie części choroby znane jako żylna zakrzepowo -zatorowa.

DVT to pilność medyczna. Centra kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) twierdzi, że 10–30% osób, które rozwijają DVT w nogach, doświadcza śmiertelnych powikłań w ciągu miesiąca od diagnozy.

W tym artykule definiujemy DVT, wyjaśniają, w jaki sposób wyjaśniamy, w jaki sposób wyjaśnia rozpoznać to i sposoby leczenia.

Co to jest DVT?

DVT to krzepnięcie krwi, które rozwija się z żyłami głębokimi, często w nogę lub miednicy.

Jeśli zakrzep lub skrzep, zrywa, lekarze nazywają to zatorowatą. Emboli mogą udać się do płuc, powodując skrzepy PE.

mogą również tworzyć się w żyłach ramienia, na przykład u osób z chorobą paget-schoetter.

według Przegląd 2017 r. DVT jest najczęstszą przyczyną śmierci matki w rozwiniętym świecie.

DVT jest niezwykle rzadki u dzieci. Według artykułu z 2016 r. Najnowsze dane sugerują, że 0,30 na każde 100 000 dzieci poniżej 9 roku życia i 0,64 na każde 100 000 dzieci w wieku od 10 do 19 lat rozwijają objawy DVT.

Niektóre osoby mogą rozwijać DVT bez zauważania objawów. Jeśli jednak się pojawią objawy, mogą przypominać:

 • Ból w dotkniętej kończynie, która rozpoczyna się w cielęce
 • Obrzęk dotkniętej kończyny
 • Ciepłe uczucie w spuchniętym, bolesnym regionie nogi
 • Czerwona lub odbarwiona skóra

U większości ludzi DVT rozwija się tylko w jednej nodze. Jednak w rzadkich przypadkach obie nogi mogą mieć DVT.

Jeśli skrzep przesunie się i przemieszczy do płuc, następujące objawy mogą wskazywać na PE:

 • Powolne oddychanie lub nagłe oddychanie lub nagłe oddychanie Ból zaawansowany
 • Ból klatki piersiowej, zwykle silniejszy podczas głębokiego oddychania
 • Szybkie oddechy
 • Szybsze tętno

Powikłania

Istnieją dwa możliwe powikłania:

Zator płucny

PE jest najczęstszym powikłaniem DVT i może zagrażać życiu. Dzieje się tak, gdy kawałek skrzepu krwi zostaje przemieszczony i przechodzi przez krew w płuca.

Zakres utknie i zaburza przepływ krwi w jednym z naczyń krwionośnych w płucach. W łagodnym PE jednostka może nie być świadoma.

Średniej wielkości skrzep może powodować problemy z oddychaniem i ból w klatce piersiowej. W poważniejszych przypadkach płuca może się zawalić. PE może prowadzić do niewydolności serca i może być śmiertelne.

Zespół post-strepotyczny

Jest to bardziej powszechne u osób z nawracającym DVT. Zgodnie z przeglądem z 2016 r. Osoba z zespołem post-zakrzepowym może doświadczyć następujących objawów, chociaż różnią się między osobami:

 • Utrzymały obrzęk cielęcia
 • Uczucie ciężkości w nogach
 • uczucie ciągnięcia w nogę
 • Nadmiernie zmęczona noga
 • gromadzenie się płynu w dotkniętej nodze
 • of the skin
 • new varicose veins
 • thickening skin around the area of ​​the DVT
 • leg ulcers for people with severe post-thrombotic syndrome

Niektórzy lekarze nazywają ten warunek po zespole po fałce.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Osoba może rozwinąć DVT, gdy nie ma wyraźnej przyczyny. Jednak według National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) większość osób z DVT rozwija stan z powodu jednego lub kilku czynników ryzyka i warunków podstawowych.

bezczynność

Jeśli ludzkie ciało jest nieaktywne przez długi czas, krew może gromadzić się w kończynach dolnych i obszaru miednicy.

Ta sytuacja nie stanowi problemu dla większości ludzi. Gdy tylko poziom aktywności fizycznej powróci do normy, przepływ krwi przyspiesza. Żyła i tętnice rozdzielają krew wokół ciała.

Jednak bezczynność przedłużenia oznacza, że ​​krew w nogach może spowolnić przepływ krwi osoby, zwiększając ryzyko tworzenia się skrzepów.

Osoba osoba może być nieaktywne przez długie okresy z powodu szeregu przyczyn, w tym:

 • Pobyt przedłużony szpital
 • Nieruchome w domu
 • Pozostałe siedzenie w trakcie miejsca Długa podróż, taka jak lot
 • Niepełnosprawność, która ogranicza ruch

Uraz lub operacja

Uraz lub operacja, która uszkadza żyły, mogą spowolnić przepływ krwi. Zwiększa to ryzyko zakrzepów krwi. Ogólne środki znieczulające mogą również poszerzyć żyły, co zwiększa prawdopodobieństwo, że mogą się powstać baseny i skrzepy krwi.

Podczas gdy ryzyko to może wpłynąć na każdą operację poważną, NHLBI sugerują, że osoby otrzymujące operację kolan i bioder, szczególnie, w szczególności, mają wysokie ryzyko rozwoju DVT.

Genetics

Osoba może mieć odziedziczone zaburzenie, które zwiększa prawdopodobieństwo zakrzepów krwi, takiego jak czynnik V Leiden trombofilia. Jednak według genetyki genetyki genetyki genetyki genetyki, według genetyki genetyki genetyki, według genetyki genetyki genetyki genetyki, tylko około 10% osób z nim, tylko około 10% osób z nim opracowuje nietypowe zakrzepy krwi. H3>

Gdy płód rozwija się w macicy, wzrasta nacisk na żyły kobiety w nogach i miednicy. Kobieta ma zwiększone ryzyko DVT w czasie ciąży do sześciu tygodni po uwolnieniu dziecka.

Kobiety z niektórymi odziedziczonymi zaburzeniami krwi, takimi jak dziedziczne zaburzenie przeciwzbietowe, mają większe ryzyko DVT podczas ciąży w porównaniu z innymi kobietami.

rak raka

Niektóre nowotwory Mają powiązania z wyższym ryzykiem DVT, w tym nowotworów jelita grubego, trzustki i piersi.

Terapie i procedury raka mogą również zwiększyć ryzyko DVT osoby, w tym chemioterapię, centralny cewnik żylny i pewne Operacje raka.

Przeczytaj więcej o raku i jego leczeniu tutaj.

Choroba jelita drażliwego

Osoby z drażliwą chorobą jelit (IBD) mają większe ryzyko DVT . Badanie z 2018 r. Wykazało, że ryzyko może być trzy do czterech razy wyższe niż w przypadku osoby bez IBD.

Dowiedz się wszystkiego o IBD tutaj.

Problemy z sercem

Każdy stan, który wpływa na to, jak dobrze serce porusza się krwią wokół ciała, może powodować problemy z skrzepami i krwawami.

takie jak zawały serca lub zastoinowa niewydolność serca, mogą zwiększyć ryzyko rozwoju zakrzepu krwi.

Dowiedz się więcej o chorobach serca tutaj.

Hormonowe leki

Kobiety, które przyjmują kontrolę urodzeń na bazie hormonów lub są na przebiegu hormonalnego terapii zastępczej ( HRT) dla menopauzy mają większe ryzyko DVT niż ci, którzy nie przyjmują tych leków.

Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o HRT tutaj.

otyłość

Osoby z otyłością doświadczają większego presji na naczynia krwionośne, szczególnie te w miednicy i nogach.

Z tego powodu mogą mieć zwiększone ryzyko DVT.

Palenie

Ludzie, którzy regularnie palą tytoń, są bardziej jak Rozwijanie DVT niż osoby, które nigdy nie paliły lub nie zatrzymali.

Ludzie, którzy mają trudności z rzuceniem palenia, mogą uznać te wskazówki za pomocne tutaj.

żylaki

Żylaki są powiększone i zniekształcone żyły. Chociaż często nie powodują problemów zdrowotnych, szczególnie zarośnięte żylaki mogą prowadzić do DVT, chyba że dana osoba otrzyma dla nich leczenie.

Dowiedz się więcej o żylakach.

Wiek

Chociaż DVT może się rozwijać w każdym wieku, ryzyko wzrasta wraz z postępem wieku osoby.

Według NHLBI ryzyko podwójnego DVT co 10 lat po osiągnięciu 40 lat.

płeć

Płeć danej osoby może wpłynąć na ryzyko DVT.

Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają DVT w wieku rozrodczym. Jednak kobiety mają mniejsze ryzyko po menopauzie niż mężczyźni w tym samym wieku.

Diagnoza

Jeśli osoba podejrzewa, że ​​może mieć DVT, powinna szukać natychmiastowej opieki medycznej. Lekarz zadaje pytania dotyczące objawów i historii medycznej przed przeprowadzeniem badania fizykalnego.

Lekarz zwykle nie będzie w stanie zdiagnozować DVT przez same objawy i może zalecić testy, w tym:

 • Test d-dimer: D-dimer jest fragmentem białka, który jest obecny we krwi po zakrzepie krwi fibrynolizy degraduje skrzep krwi. Wynik testu ujawniający więcej niż pewną ilość d-dimer wskazuje na możliwy skrzep krwi. Jednak ten test może nie być wiarygodny u osób z pewnymi stanami zapalnymi i po operacji.
 • Ultradźwięki: ten rodzaj skanu może wykryć skrzepy w żyłach, zmiany przepływu krwi i czy skrzep jest ostry czy przewlekły .
 • Venogram: lekarz może poprosić o ten skan, jeśli testy ultradźwiękowe i D-dimer nie dostarczają wystarczających informacji. Doktor wstrzykuje barwnik w żyłę w stopie, kolanie lub pachwinie. Obrazy rentgenowskie mogą śledzić barwnik, gdy porusza się w celu ujawnienia lokalizacji skrzepu krwi.
 • Inne skany obrazowania: MRI i skany CT mogą podkreślić obecność skrzepu. Te skany mogą zidentyfikować zakrzepy krwi podczas testowania innych chorób.
 • Leczenie

  Leczenie DVT ma:

  • Zatrzymaj wzrost wzrostu skrzepu
  • Zapobiegaj zakrzepowi staniu się zatorowością i przejściem do płuc
  • Zmniejszenie ryzyka, że ​​DVT może wrócić po leczeniu
  • Inne powikłania

  Lekarz może zalecić kilka metod zarządzania DVT, jak następuje:

  Leki przeciwkoagulantowe

  Są to leki zapobiegające skrzepowi rosnący, a także zmniejszenie ryzyka zatorowości. Dwa rodzaje antykoagulantów potwierdzają leczenie DVT: heparyna i warfaryna.

  heparyna ma natychmiastowy wpływ. Z tego powodu lekarze zwykle podają go najpierw przez krótki kurs zastrzyków trwających mniej niż tydzień.

  W przypadku warfaryny lekarz prawdopodobnie poleci 3–6-miesięczny przebieg tabletek doustnych, aby zapobiec nawrotowi DVT.

  Osoby z nawracającym DVT mogą wymagać przyjmowania leków przeciwzakrzepowych dla leków przeciwzakrzepowych Reszta ich życia.

  tromboliza

  Osoby z cięższym DVT lub PE wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Doktor lub zespół ratunkowy podaje leki o nazwie Trombolytics lub Clot Busters, które rozkładają skrzepy.

  Aktywator plazminogenu tkankowego (TPA) jest przykładem leku trombolitycznego.

  Nadmierne krwawienie jest efektem ubocznym tych leków. W rezultacie zespoły medyczne podają tylko TPA lub podobne interwencje w sytuacjach awaryjnych.

  Pracownicy służby zdrowia podają TPA przez mały cewnik lub rurkę bezpośrednio w miejscu skrzepu. Pacjenci poddawani trombolizy kierowanej cewnikami będą w szpitalu przez kilka dni i mają przerywane „kontrole lizy”, aby upewnić się, że skrzep odpowiednio się rozkłada.

  gorszy filtr Vena Cava

  a Chirurg wprowadza bardzo małe urządzenie, przypominające parasol do żyły żyły, która jest dużą żyłą. Urządzenie łapie skrzepy krwi i zatrzymuje je w płucach, jednocześnie umożliwiając kontynuowanie przepływu krwi.

  Pokupy kompresyjne

  Osoby noszą je, aby zmniejszyć ból, ograniczyć obrzęk i zapobiec wrzodom z wrzodów rozwijanie. Pończochy mogą również chronić osobę przed zespołem po stekrorze.

  ktoś z DVT będzie musiał nosić pończochy przez cały czas przez co najmniej 24 miesiące.

  Mechaniczna trombektomia

  Jest to stosunkowo nowa technika, którą chirurdzy mogą zastosować w leczeniu skrzepu, który występuje za pomocą DVT lub PE.

  Procedura obejmuje stosowanie cewnika i urządzenia do wyciągania krzepu, które może być cewnikiem aspiracyjnym, stentem pobierania lub pompą.

  przy użyciu technik obrazowania do wskazówek, chirurga :

  1. Wkłada cewnik w kierunku obszaru, w którym skrzep jest
  2. Kieruje urządzeniem zawierającym skrzep przez cewnik
  3. Usuwa skrzep, stosując aspirację lub stent i przywraca przepływ krwi

  Autorzy przeglądu z 2019 r. Podsumowują, że mechaniczna trombektomia jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu DVT i zmniejszaniu ryzyka nawrotu.

  Zapobieganie

  Nie ma dostępnej metody przesiewowej osób pod kątem DVT. Jednak lekarze zalecają trzy sposoby dla osób z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak ostatnia operacja, aby zapobiec pierwszym wystąpieniu DVT.

  To są:

  • Regularny ruch : Lekarz może zalecić pozostawanie w stanie mobilnym po operacji w celu stymulowania przepływu krwi i zmniejszenia ryzyka skrzepu.
  • Utrzymanie presji na obszar zagrożonego: może to zapobiec łączeniu krwi i krzepnięciu. Specjaliści medyczni mogą zalecić noszenie pończoch ściskających lub buta, który wypełnia powietrze w celu zwiększenia ciśnienia.
  • Leki przeciwzakrzepowe: lekarz może przepisać leki rozrzeszczające krew w celu zmniejszenia ryzyka krzepnięcia przed lub po operacji.

  Ponieważ palenie i otyłość są również kluczowymi czynnikami ryzyka, wskazane może być rzucenie palenia i angażowanie się w regularną aktywność https://harmoniqhealth.comfizyczną.

  Według American Heart Association (AHA), 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej do wysokości co tydzień to ilość, którą zalecają.

  • Blood/Hematology

  Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

  Contents

  Categories: healthblog